ŻUZEL W WIELKIEJ BRYTANII

Do czterech razy sztuka

Pod nieobecność innych wielkich indywidualnym mistrzem Wielkiej Brytanii został wreszcie Craig Cook. 30-letni żużlowiec w czwartym starcie finału indywidualnych kraju zwyciężył i był to jego życiowy sukces. Triumfował w 57. brytyjskim finale i został 30. mistrzem w historii. Na podium stanęli także Steve Worrall i Rory Schlein.
craig cook mistrzem
Zawody finałowe rozegrano w poniedziałek na torze National Speedway Stadium w Manchesterze  Tytułu wywalczonego przed rokiem bronił Daniel King. Ta sztuka mu się jednak nie udała, zajął 5. pozycję mając 10 pkt. (2,0,3,3,2).

W tegorocznych IMWB nie wziął udziału Tai Woffinden. To bezsprzecznie najlepszy brytyjski żużlowiec ostatnich lat. Jednak on zrezygnował zarówno z ligowych, jak i indywidualnych występów w Anglii. Wielu narzekało na jego decyzję, ale Woffinden jej nie zmienił. Nie jest chyba zresztą ostanio w najlepszym humorze - niedawno padł ofiarą kradzieży. Z jego domu zrabowano m. in. złote medale IMŚ. Skradzione przedmioty miały wartość ok. 20 tys. funtów.

Szkoda, bo chyba obniżyło to nieco rangę wygranej zawodnika z Cumbrii. Na dodatek wśród finalistów nie było też spisującego się ostatnio świetnie Roberta Lamberta. Dość powiedzieć, że w niedawnym meczu Newcastle Diamonds - Glasgow Tigers 43-47zdobył on komplet punktów (18)... choć nie pomogło to wygrać jego ekipie... Lambert jednak z powodu awarii auta nie dojechał na półfinał.

Z drugiej strony brak owych tuzów, sprawił, że pewnie innych poczuli swoją szansę i walczyli zażarcie. Poziom był wyrównany, wyścigi emocjonujące. A stawką był nie tylko tytuł, ale też prawo startu z dziką kartą w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Taka jest bowiem tradycja, że mistrz kraju będzie mógł zaprezentować się kibicom podczas zawodów w Cardiff.

Ale Craig Cook to też nie byle kto. Miał szanse na mistrzostwo w trzech poprzednich sezonach. Za każdym razem w najważniejszym biegu dnia dojeżdżał jednak do mety na drugiej pozycji. Tym razem było inaczej. Został mistrzem i on też wystartuje w Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff. Turniej ten odbędzie się 22 lipca.
Cook jeździł u siebie, na co dzień startuje bowiem w miejscowym Belle Vue Aces. Nie dziwi więc fakt, że w rundzie zasadniczej przegrał tylko jeden bieg i pewnie awansował do wielkiego finału. Jeździł znakomicie, szedł jak po swoje. Mp. w wyścigu jedenastym miał słaby start z czwartego pola, ale raz dwa zjechał do wewnętrznej części toru, mijając wszystkich rywali.
Rory Schlein, to Australijczyk startujący z brytyjską licencją. Tu debiutował w imprezie. Miał słaby początek, ale później szło coraz lepiej i awansował do biegu barażowego. W nim on i Ben Barker pokonali Scotta Nichollsa i ustępującego mistrza Daniela Kinga. Schlein jest pierwszym od 43 lat zawodnikiem spoza Wielkiej Brytanii, który wystąpił w decydujących zawodach w tym kraju.

Wydawało się, że liczyć powinien się trzykrotny mistrz Chris Harris. Zdobył jednak tylko 9 punktów i nie załapał się do czołowej szóstki.

Punkty medalistów:
1. Craig Cook - 14 (3,3,3,2,3) + 1. miejsce w finale
2. Steve Worrall - 11 (2,3,0,3,3) + 2. miejsce w finale
3. Rory Schlein - 10 (0,3,3,3,1) + 3. miejsce w finaleAC

AC
W drodze do Europy
Piotr Graban, postanowił pozostać na stanowisku trenera IBB Polonii Londyn na kolejny rok i dalej, w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, budować siatkówkę w Wielkiej Brytanii.
Nie był nawet na studniówce
Mateusz Kusznierewicz nie miał rozbrykanego dzieciństwa i szumnej młodości. Pprzyjemności musiały ustapić miejsca pracy. Choć zdążył zapoznać się z... muzyką, modelarstwem, czy gimnastyką...
________________________________________________________________________________________________________________________